مقایسه دوربین سامسونگ اس ۶ و ال جی جی۴

مقایسه دوربین سامسونگ اس 6 و ال جی جی4
مقایسه دوربین سامسونگ اس ۶ و ال جی جی۴

همانطور که می دانیم اس ۶ و جی ۴ هر دو دو گوشی قدرتمند از دو کمپانی کره ای سامسونگ و ال جی هستند که در آنها در زمینه ای مختلف از طرف سازندگانشان تلاش شده تا بهترین باشند. یکی از مهمترین معیارهای مقایسه میان اسمارت فون ها کیفیت دوربین آنهاست که هر دو این گوشی ها از دوربینی ۱۶ مگاپیکسلی بهره می برند اما کیفیت حاصل از تصویر آنها نتایج متفاوتی را به نمایش می گذارد. ما امروز قصد داریم تا به مقایسه دوربین سامسونگ اس ۶ و ال جی جی۴ بپردازیم.

در ابتدا توضیحی کوتاه در مرود دوربین های این دو رقیب بیان می کنیم، ال جی جی۴ دارای دهانه دیافراگم f/1.8 است و نسبت به گلکسی اس ۶ که از دهانه دیافراگم f1/9 استفادده می کند توانایی جذب نور بالاتری دارد علاوه بر این جالب است بدانید که سنسور ال جی جی۴ از گلکسی اس ۶ سامسونگ کمی بزرگتر است. در ادامه تصاویری که با تنظیمات پیش فرض هر دو دوربین بدون فلاش و به طور همزمان از صحنه ها گرفته شده است را با هم مقایسه می کنیم.

بررسی عملکرد در سایه و آفتاب:

همانگونه که در دو تصویر زیر مشاهده می کنید گوشی اس ۶ با نمایش بهتر تصویر و عدم تاثیر شدید تابش نور خورشید بر بخش هایی که نور به آنها تابیده توانسته است هم قسمت های موجود در سایه و هم قسمت هایی که در معرض تابش نور آفتاب بوده اند را به قشنگی نمایش دهد فارق از اشباع رنگ گلها کیفیت دوربین گلکسی اس ۶ از ال جی جی۴ در این شرایط بهتر بوده است.

آفتاب و سایه اس6 آفتاب و سایه جی4

 

 

 

 

 

 

 

 

بررسی عملکرد در محیط پرنور:

در محیط های پرنور همانطور که مشاهده می کنید اس ۶ تاثیر تابش نور را در تصویر ثبت شده بیش از حد منعکس نموده به طوری که رن ها و جزئیات کمتر قابل تشخیص هستند اما در تصویر ثبت شده توسط جی۴ می بینیم که هارمونی رنگ ها با وجود نور زیاد و جزئیات تصویر بهتر و ملموس تر است.

محیط پرنور اس6 محیط پرنورچی4

 

 

 

 

 

 

 

عملکرد در تصویربرداری از رنگهای مختلف:

تصویری که از صحنه های پر رنگ با نتوع رنگی بالا توسط اس ۶ تهیه شده است رنگ ها را اشباع نموده و به همین دلیل رنگ های روشنتر گلها به خوبی روئیت نمی شوند اما تصاویر ثبت شده توسط جی۴ این خاصیت اشباع رنگ را نداشته و طیف رنگی گل را به خوبی می توان تشخیص داد اما اثر منفی که چی ۴ دارد اثر بوکه است یعنی عناصر موجود در پس زمینه مات تر ثبت شده اند.

 

تنوع رنگی اس6 تنوع رنگی جی4

 

 

 

 

 

 

 

 

عمکلرد ثبت تصویر در فضای سربسته:

در تصویری که مشاهده می کنید اس ۶ تمرکز را بیشتر روی منظره دیده شده از پنجره و نور آن گذاشته و به همین علت فضای داخل تاریک تر افتاده است اما در تصویر ثبت شده توسط جی ۴ می بینیم که در محیط بسته تمرکز را بر نور داخلی گذاشته تصویر از تاریکی کمتری برخوردار است اما دچار رنگر پریدگی جزئی است اما مقایسه کلی نشان می دهد که جی ۴ برای عکسبرداری در فضای سربسته مناسب تر است.

فضای بسته اس6 فضای بسته جی4

عملکرد در ثبت منظره:

همانطور که ملاحظه می کنید این عکس از جزئیات بیشتری برخوردار است که مقایسه میان آنها نشان می دهد که اس ۶ بهتر توانسته این صحنه را ثبت کند.

منظره اس6 منظره جی4

عملکرد در تصویبرداری از جزئیات :

در مقایسه میان دو تصویر هم ملاحظه می کنیم که با وجود اینکه رنگ برگ ها در تصویر جی۴ به واقعیت نزدیکتر هستند اما به دلیل خاصیت بوکه ماتی بقیه عناصر از وضوح کلی جزئیات تصویر استه است در حالیکه تصویر اس ۶ بهتر جزئیات را به نمایش می گذارد.

جزئیات اس6 جزئیات جی4

عملکرد در تصویربرداری زیر نور مصنوعی:

در محیط با نور مصنوعی جی ۴ نتوانسته از پس عکس برداری این شرایط برآید و روی هیچ عنصری فوکوس نکرده و متاسفانه رنگ موز در تصویر بیش از حد اشباع شده و غیرعادی است در صورتیکه اس ۶ با فوکوس روی موز توانسته آنرا به صورت طبیعی به تصویر بکشد.

نور مصنوعی اس6 نور مصنوعی جی4

عملکرد در محیط کم نور:

تصویر لیوان توسط هر دو دوربین در محیط کم نور با نور زرد خوب است اما تصویر جی۴ به واققعیت نزدیکتر است این در حالی است که اس۶ شفافیت بیشتری را در تصویر ثبت شده دارد.

کم نور اس6 کم نور جی4

نتیجه نهایی:

سناریوهای بسیار زیاد دیگری هم می توان به غیر از موارد بالا جهت تست عملکرد دو دوربین استفاده نمود اما تست های انجام شده نشان می دهد که برنده  این رقابت گوشی سامسونگ گلکسی اس ۶ می باشد. درست است که دقت رنگ در تصاویر ثبت شده توسط جی ۴ بهتر بوده اما اس۶ در شرایط متفاوت توانایی تطبیق بهتری را از خود نشان داده است ، یکی از مهمترین اثرات شکست جی۴ در این رقابت و مقایسه اثر بوکه در دوربین این گوشی است.اس ۶ بری ثبت عمس های اتفاقی بدون اینکه نیاز باشد بعدا به ویرایش آنها بپردازیم بسیار مناسب است این در حالی است که جی ۴ تصاویر و رنگ های دقیقتری را ثبت می کند اما حتما بعدا نیازمند ویرایش خواهد بود تا ضعفهای دیگر آن رفع شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.